FŐOLDAL
A GYÜLEKEZETRŐL
Bemutatkozás
Küldetésnyilatkozat
ALKALMAINK
IGEHIRDETÉSEK
Igehirdetések 2015
Igehirdetések 2014
BIBLIAÓRA/KERESZTKÉRDÉSEK
Keresztkérdések 2015
Bibliaórák 2014
Bibliaórák 2013
Bibliaórák 2012
Bibliaiskola 2011-2012
Bibliaórák 2011
Bibliaórák 2010
HITOKTATÁS
Helyek és időpontok
Hittan témák
Egyházmegyei rajzverseny és Bibliaismereti verseny
SZÓRVÁNYOK
Szórványmissziós beszámoló 2012
CÍKKEK
Bibliaiskola
Szeretethid
Német nyelvű bibliaóra
Gyülekezeti csendesdélután Bonyhádon
Csillagpötty Bonyhádon
Gyülekezeti csendesdélutánok
Keresztkérdések
Lelkész-Gondnoki értekezlet
ELÉRHETŐSÉG
CSS Menu Div Css3Menu.com
Keresztkérdésekkel kezd az új református lelkész
Írta: Máté Réka, 2010. August 29, Sunday 22:08
Tizennégy év után ismét van helyben lakó lelkésze a bonyhádi református egyházközségnek. Mészáros Zoltán így vall magáról:
Kárpátalján születtem, Técsőn. A budapesti Református Teológián tanultam 1993-tól 1998-ig. A lelkészi oklevél megszerzését követően egy németországi gyülekezetben tölthettem egy évet, mint vendég segédlelkész, ez egy nagyon jó tapasztalatszerzés volt. 2000-ben mentem haza Kárpátaljára, ahol 6 évig szolgáltam két kis gyülekezetben: Tiszaásvány és Tiszaújfalu társ-egyházközségekben. 2006-ban jöttünk át családommal Magyarországra, Fülöpszálláson szolgáltam 3 évet, majd egy évig Kiskunhalason voltam beosztott lelkész. Július óta a bonyhádi missziói egyházközség missziói lelkésze vagyok. Ez azt jelenti, hogy mivel az egyházközség igen kicsi, egyelőre nem tudja önállóan vállalni a lelkészi állás fenntartását, csak az egyházkerület támogatásával. Az egyházmegye reményei szerint idővel önálló egyházközséggé válhat a bonyhádi, hisz városi gyülekezetről van szó, mely templommal, parókiával, lelkészlakással rendelkezik. A terv, hogy helyben kell megerősíteni a közösséget, és ez csak úgy lehetséges, ha a lelkész itt lakik és bármikor elérhető.
Mekkora a gyülekezet Bonyhádon?
Százötven reformátust tartunk nyilván az egyháztagok között, akik egyházfenntartói járulékot is fizetnek. Ennél valószínűleg több a reformátusok száma, a népszámlálásnál kb. 600-an vallották magukat reformátusnak. Ez is mutatja, hogy van itt missziói bázis ahonnan lehet építkezni. Vannak beköltözők, és olyanok is, akik reformátusok, de nincs kapcsolatuk a gyülekezettel. Négy szórvány is tartozik hozzánk: Kéty, Tevel, Felsőnána, és Mucsi. Ezeken a helyeken havonta egyszer van Istentisztelet, és hittant is tartunk. Ahol a családban megvan a hagyomány, onnan küldik a gyereket hittanra. Akinél nincs szülői ösztönzés, annál a hittanórai jó közösség lehet vonzó. Itt Bonyhádon az előző lelkészkollega kulturális rendezvényekkel, kiállításokkal is megpróbálta közelebb hozni az embereket az egyházhoz. Jómagam fontosnak tartom a családlátogatást, hiszen sok olyan idős ember van, aki nehezen tud kimozdulni otthonról, ők jó néven veszik, ha a lelkész meglátogatja őket. A családlátogatás a fiatalok felé is fontos, hisz ők sokat dolgoznak és annyira elfoglaltak, hogy a vasárnapot csak a családra akarják fordítani, ezért nem jönnek el az Istentiszteletre.
Az a tapasztalatom, hogy a hétközi alkalmakra viszont szívesen eljönnek a fiatalabbak, pl. a kedd esti Bibliaóránkra, és itt kezd kialakulni egy közösség. Tervezünk egy tízhetes programsorozatot is szeptember végétől, Keresztkérdések címmel, ahol Márk Evangéliumát dolgoznánk fel. Ehhez van egy munkafüzet, amit mindenki megkap, tehát otthon is tud a Bibliatanulmányozó sorozatra készülni. A lényeg, hogy együtt legyünk egy közösségben. Vacsorával kezdődnek majd ezek az alkalmak, és amikor már a kenyerünket is megosztjuk egymással, akkor az emberek közelebb is kerülnek egymáshoz. Ez a sorozat kifejezetten azokat szólítaná meg, akik az egyháztól eltávolodtak vagy nem egyháztagok, lehet hozni barátokat is. Korábban Kiskunhalason is volt ilyen Keresztkérdések sorozat, és az a tapasztalatom, hogy akik ebbe bekapcsolódtak, jó részük később a gyülekezet oszlopos tagjává vált. Nagy öröm, amikor azt érezzük, hogy a mi közösségünk olyan, ahová szívesen jönnek az emberek. Szeretném, hogy a bonyhádi gyülekezet ilyen nyitott közösség legyen, és akik nem rendelkeznek tradicionális vallási gyökerekkel, azok is azt érezzék, hogy itt otthonra találhatnak.
A lelkésznek sem lehet egyszerű időről időre új helyen gyökeret ereszteni.
Van két kislányunk - Édua 9 éves, Hanna pedig 4 -, és most várjuk a harmadik babánkat. Az utóbbi 4 évben háromszor költöztünk. A gyerekeknek nehéz volt, Édua az első osztályt Fülöpszálláson járta, a másodikat Kiskunhalason, és most a harmadikat Bonyhádon kezdi. Szeretnénk hosszabb távon megmaradni itt, hisz a gyülekezeti munka is akkor bontakozik ki igazán, ha ez egy hosszabb távú folyamat, a közösség tagjainak megismerése után a személyes kapcsolatokból lehet tovább építkezni. Akik a gyülekezetbe járnak vasárnaponként, őket már név szerint ismerem. A lelkészkollegákkal is mind találkoztam már, és az iskolákkal is felvettem a kapcsolatot a hittanok szervezése ügyében.
Kárpátaljáról már többen is települtek Bonyhádra, pl. a zeneiskola tanárai között több elismert szakember is van.
Még nem találkoztam velük, de már hallottam róluk. Aki határon túlról jön, sok esetben nehezebb vagy hátrányosabb helyzetből kellett elindulnia, és éppen ezért talán a munkabírása is nagyobb. Hiszen neki mindig többet kellett teljesíteni ahhoz, hogy elismerjék magyarként, mondjuk Ukrajnában.
Munkája mellett jut-e idő valamilyen szabadidős tevékenységre?
Az olvasás az egyik hobbim, és szeretek kirándulni is, örülök az itteni változatos tájnak. A lelkészi munka eléggé leköt, azt szoktuk mondani, hogy a hétfő a lelkészvasárnap. Nyilván rugalmasabb a munkaidőnk, a lelkész maga osztja be az idejét, de az is igaz, ha valaki este jön, akkor őt is meghallgatom, hiszen a lelkészi szolgálat 24 órában tart. Nekem ez természetes dolog, mindenféleképpen kell egyfajta nyitottság, és természetesen elhivatottság. Az embereknek ma egyre inkább szükségük van arra, hogy valakivel beszélni tudjanak a dolgaikról, az életükről, és a mi ajtónk mindig nyitva áll, nemcsak vasárnap 10 órakor.